Wycieczka do muzeum etnograficznego
Dzieje się w naszej szkole !!!
26.01.2023 r. uczniowie klas ósmych pod opieką wychowawczyń,
p. Zofii Augustynowicz i p. Katarzyny Bajno, uczestniczyli w podróży przez kontynenty podczas lekcji w muzeum etnograficznym w Warszawie.
Nasza młodzież z zaciekawieniem oglądała wspaniałe wystawy zabytków kultury z różnorodnych krajów i regionów. Uczniowie mieli okazję podziwiać stroje ludowe ręcznie haftowane, poznali historię butów oraz narzędzia służące do ich wytwarzania, widzieli historyczne rękodzieło i rzemiosło z Azji, Afryki, Australii. Poznaliśmy przeróżne rodzaje militariów. Oglądaliśmy na slajdach i filmach pracę kowala, szewca, pszczelarza, a w gablotach wystawione przybory służące do wykonywania tych zawodów i również mogliśmy prześledzić, jak przez wieki ewoluowało rękodzieło i jak wyglądało w różnych częściach świata. Uczniowie zachwycili się strojem ślubnym Koreanki, podziwiali strój samuraja i broń, którą się posługiwał.
Niesamowita i bardzo ciekawa była ekspozycja masek rytualnych , nakryć głowy oraz przedmiotów kultu religijnego Aborygenów, ludów Afryki, Indonezji i innych, których nie sposób wymienić.
Niespodzianką dlu uczestników wycieczki okazała się wystawa czasowa zatytułowana: „Etnografki, antropolożki, profesorki” zwracająca uwagę na znaczenie, jakie kobiety odgrywały w kształtowaniu się etnologii, jako dyscypliny naukowej w Polsce. Na wystawie mogliśmy obejrzeć zarówno osobiste pamiątki, przede wszystkim te związane z naukową działalnością badaczek, fotografie, oraz eksponaty stanowiące przedmiot działalności badawczej i naukowej, jak i ich publikacje. Ogromne wrażenie wywoła postać jednej z badaczek – Krystyny Krachelskiej, gdyż, po przeczytaniu życiorysu tejże pani okazało się, iż pozowała do pomnika syrenki warszawskiej, który do dziś jest usytułowany nad Wisłą.
Kolejną niespodzianką była wystawa pod tytułem „Malarki warszawskie”.
Wystawa to opowieść o pełnych pasji kobietach, którym sens życia nadało tworzenie sztuki. Ich wspaniałe dzieła widzieliśmy i sfotografowaliśmy.
Nasza lekcja muzealna była niezwykle pouczająca i ciekawa. Osnuta wieloma wątkami z dziejów człowieka, pokazująca ogrom ludzkich możliwości, zdolności, uwidaczniająca podobieństwa i różnice wytworów kultury. Wycieczka posłużyła pogłębieniu wiedzy z geografii i biologii, również ważny był kontekst historyczny naszego przedsięwzięcia.