Pamięci Żołnierzy Niezłomnych- wyniki konkursu
Wyniki konkursu historycznego
Żołnierze Wyklęci
Żołnierze wyklęci polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.
Liczbę członków organizacji i grup szacuje się na 120-180 tysięcy osób. W ostatnich dniach II wojny światowej na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Ostatni członek ruchu oporu Józef Franczak ps. ,,lalek” z oddziału kapitana Zdzisława Brońskiego ,,uskoka”- zginą w obławie majdanie kozic górnych pod piaskami w (woj. lubelskim) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.
Powszechnie uznaje się, że większość niepodległościowych organizacji zbrojnych upadła na skutek braku rekreacji USA i Wielkiej Brytanii i gwarantów postanowień konfederacji jałtańskiej. Na ich sytuację też miało też wpływ sfałszowanie przez PPR wyborów do sejmu ustawodawczego. W styczniu 1947 i w konsekwencji ostateczne uznanie w ten sposób przez mocarstwa Anglosaskie narzuconej przez ZSRR władzy w Polsce. Po masowych ujawnieniach (76,774) w trakcie powyborczej amnestii, w związku z załamaniem
Żeby upamiętnić ich odwagę i wytrzymałość obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca